Wszyscy ludzie są zależni od czasu. Sekundy, minuty, godziny, dni, miesiące i lata determinują życie jednostek oraz całych społeczeństw. Co jednak ciekawe coraz częściej pojawiają się koncepcje oparte na badaniach naukowych, które sugerują, że czas może być iluzją.
Czym jest czas?
Wydawać by się mogło, że z definiowanie pojęcia „czasu” jest proste. W praktyce jednak wciąż nie ma jednolitej i wyczerpującej definicji tego pojęcia, które byłoby akceptowane przez wszystkich naukowców. Niektórzy nawet prześmiewczo mówią, że czas jest tym… co odmierzają wskazówki zegara i niczym więcej.
Warto zauważyć, że sposób mierzenia czasu mocno się zmienił. Dawniej jego upływ odmierzano np. klepsydrą, a dziś na ziemi obowiązują 24 strefy czasowe, a czas mierzy się zegarami atomowymi.
Jak zmieniała się koncepcja czasu?
W wielu prymitywnych cywilizacjach nie używano w ogóle słowa, które współcześnie przetłumaczono by na „czas”. Dla wielu starożytnych czas był bowiem praktycznie tym samym, co słońce, którego regulowało cykl dnia i nocy.
Ojciec współczesnej nauki, czyli Isaac Newton twierdził, że czas jest wieczny i reguluje funkcjonowanie całego wszechświata. Choć większość jego teorii sprawdza się do dziś, to jednak newtonowska koncepcja czasu została obalona.
Inny wielki naukowiec, czyli Albert Einstein udowodnił bowiem, że czas jest względny. Ta rewolucyjna koncepcja została już potwierdzona niezliczoną liczbę razy w eksperymentach badawczych. Dzięki temu odkryciu możliwe jest zaś funkcjonowanie np. systemu nawigacji GPS. Teoria Einsteina doprowadza też do kilku ciekawych wniosków. Upływ czasu jest bowiem zależny od prędkości poruszania się oraz siły grawitacji. To zaś dowodzi, że podróż w czasie jest możliwa przynajmniej teoretycznie.
Czy czas może nie istnieć?
Teoria Einsteina była przełomowa i zrewolucjonizowała cały świat. Współcześnie jednak część naukowców uważa, że czas może… w ogóle nie istnieć. Przesłanki na to wskazujące znaleźć można np. podczas zgłębienia się w tajniki fizyki kwantowej, dotyczące świata mikrocząstek. W ich przypadku można stworzyć poprawne równania, w których w ogóle nie pojawia się zmienna czasowa.
Co ciekawe pojęciem czasu zajmują się nie tylko fizycy, ale także psycholodzy oraz socjolodzy. Wnioski z ich badań również wskazują na to, że ludzie postrzegają upływ czasu w subiektywny sposób. Badania wskazują jeszcze na to, że tempo subiektywnego upływu czasu przyspiesza wraz z wiekiem. Przykładowo 60-latek uważa, że czas upływa znacznie szybciej niż 15-latek.
Oczywiście jednak nie ma żadnych jednoznacznych dowodów na to, że czas jest iluzją. Ciężko nawet znaleźć pomysł na sposób zweryfikowania tej jakże odważnej hipotezy.