Czy Polska mogła wejść w sojusz z Hitlerem?

Alternatywne scenariusze drugiej wojny światowej do dziś rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii. Jedna z nich zakłada przystąpienie Polski do sojuszu z III Rzeszą. Można nawet doszukać się materiałów historycznych, które wskazują na to, że niektórzy politycy poważnie o tym myśleli.

Czy sojusz z III Rzeszą był możliwy?

Historia oraz teorie geopolityczne pokazują, że przez niemal całą historię Polska rywalizowała z Niemcami. To zmieniło się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Mogło do tego dojść jednak nieco wcześniej, ponieważ na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia w Polsce nie brakowało zwolenników wejścia w sojusz z Niemcami. Niektórzy historycy twierdzą też, że sam Hitler był mocno zainteresowany zawarciem paktu.

Z moralnego punktu widzenia wejście w sojusz z Hitlerem trzeba by było ocenić nagannie (choć kilka lat przed wojną Polacy nie mogli znać okrutnych planów wodza III Rzeszy). Możliwe jednak, że pod względem militarnym taki sojusz mógłby być korzystny dla obu stron. Polacy zyskaliby większe bezpieczeństwo, np. przy inwazji komunistów ze wschodu. Niemcy zaś wzmocnieni polską armią mieliby dużo większe szanse wyjść zwycięsko z potyczki z Aliantami. Naturalnie są to wyłącznie hipotezy, których nie sposób zweryfikować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *