W starożytności wielu ludzi wierzyło, że kula ziemska jest podtrzymywana przez dwa ogromne słonie. Później przez całe stulecia ludzkość sądziła, że to Ziemia znajduje się w centrum wszechświata. Odkrycia Kopernika i Galileusza z początku przyjmowano zaś z ogromnym sceptycyzmem. Możliwe, że obecnie ludzkość stoi przed kolejnym epokowym odkryciem. Naukowcy coraz częściej uważają bowiem, że nasz wszechświat nie jest jedynym i coraz głośniej mówią o koncepcji wieloświata.
Czym jest wieloświat?
Z założenia słowo „wszechświat” oznacza wszystko, co istnieje. Niemniej rosnąca liczba naukowców zaczyna twierdzić, że poza naszym wszechświatem istnieją jeszcze inne (być może nawet nieskończona ilość). Stąd też powstała nazwa „wieloświat”, która oznacza zbiór wszystkich wszechświatów.
Czy wieloświat naprawdę może istnieć?
O tym, że wieloświat naprawdę istnieje świadczyć mogą niektóre odkrycia naukowe oraz eksperymenty myślowe. Na przykład wielu naukowców dowodzi, że jeżeli wszechświat jest nieskończony, to koncepcja wieloświata musi być prawdziwa. Podobne twierdzenia pojawiają się przy założeniu, że czas jest wieczny.
Ponadto odkrycia ze świata fizyki kwantowej oraz teorii strun sugerują, że rzeczywistość może mieć więcej wymiarów, niż przyjęło się sądzić. Ludzie znają cztery wymiary, czyli trzy przestrzenne i jeden czasowy. Teoria strun zakłada jednak występowanie aż jedenastu wymiarów, w których mogą się skrywać wszechświaty równoległe. Tak naprawdę jednak niemal w każdej subdziedzinie fizyki można znaleźć poszlaki, które sugerują słuszność koncepcji wieloświata. Niektórzy domniemają nawet, że w poszczególnych wszechświatach obowiązywać mogą odmienne prawa fizyki.
Jakie konsekwencje niesie idea wieloświata?
Wielu naukowców twierdzi, że tak naprawdę liczba wszechświatów jest nieskończona. Wnioski z przyjęcia takiej teorii są zaś zatrważające. Jeśli bowiem istnienie nieskończona liczba wszechświatów, to wszystko się gdzieś już zdarzyło.
Oznaczałoby to, że każdy człowiek żyjący na ziemi ma w alternatywnych wszechświatach swoich sobowtórów. Cześć z nich może mieć dokładnie taki sam życiorys, wygląd i wszystkie inne cechy. Mogą się też pojawiać pomiędzy nimi mniejsze lub większe różnice.
Czy teoria wieloświata jest prawdziwa?
Na pozór koncepcja wieloświata, a zwłaszcza wnioski z niej płynące wydają się niedorzeczne. Można też sądzić, że są to pomysły rodem ze świata fantastyki naukowej. Jednakże znani naukowcy, którzy kierują się wyłącznie logiką, coraz częściej w absolutnie poważny sposób traktują tę tematykę.
Oczywiście, wcale to nie oznacza, że istnienie wieloświata jest potwierdzone naukowo. Wręcz przeciwnie, póki co naukowcy stawiają jedynie hipotezy, których podstawą są pewne obserwacje i eksperymenty myślowe. Obecnie ludzkość nie dysponuje odpowiednio rozwiniętą technologią do tego, by potwierdzić lub odrzuć teorię wieloświata. Możliwe jest także, że nigdy nie ulegnie to zmianie.