Buty przyczyną kryzysu politycznego

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale przez wiele lat kwestia butów była przyczyną kryzysu politycznego pomiędzy Birmą a Indiami Brytyjskimi. Co było jego powodem?

Konflikt na tle butów

W XIX w. rząd brytyjski uznał, że zdejmowanie przez jego przedstawicieli butów w trakcie rozmów dyplomatycznych prowadzonych w Birmie jest zwyczajem uwłaczającym dostojnikom państwowym. Mówiono nawet o upokorzeniu monarchii brytyjskiej. Urzędnicy, odmawiając w trakcie wizyt w Birmie zdejmowania obuwia obrazili lokalne władze, powodując długoletni kryzys w obopólnych relacjach. Na jego tle doszło w 1919 r. do napaści na europejczyków noszących buty na terenie Birmy. Co ciekawe, dokonali jej mnisi.

Zdejmowanie butów w kulturze dalekowschodniej

Zdejmowanie butów przed wejściem do świątyń to nieodłączny element kultury buddyjskiej. Wyznawcy Buddy zawsze przed wejściem do świątyni, nawet współcześnie, zdejmują z nóg obuwie. Ten sam zwyczaj dotyczy również turystów odwiedzających buddyjskie świątynie. Dlatego wybierając się do Bangkoku trzeba być przygotowanym na to, że nawet nasze ulubione buty Nike trzeba będzie pozostawić przed wejściem do miejsc kultu.

Konieczność zdejmowania butów dotyczy bez wyjątku wszystkich świątyń buddyjskich. W niektórych krajach obuwie trzeba zdjąć również przed wejściem do domu, a nawet sklepu czy restauracji. Obyczaj ten obowiązuje między innymi w Tajlandii, co często jest sporym zaskoczeniem dla podróżujących rodaków. Na szczęście Tajowie są bardzo wyrozumiali w stosunku do turystów i nie czują się dotknięci, jeśli obuwie nie zostanie zdjęte.