Jak skuteczna jest propaganda polityczna?

Propaganda polityczna w krajach autorytarnych ma potężną moc. Wystarczy przypomnieć machinę propagandową III Rzeszy stworzoną przez Adolfa Hitlera oraz Josepha Goebbelsa, czyli Ministra ds. propagandy. W krajach demokratycznych także korzysta się z mechanizmów propagandowych. Ma to miejsce również w aktualnych czasach.

Po co politycy stosują propagandę?

Przeprowadzenie kampanii propagandowych jest kosztowne i nie przynosi żadnych wymiernych korzyści społeczeństwu. Politycy jednak sięgają po nią, aby utrzymać się u władzy, albo nakłonić społeczeństwo do działań zgodnych z ich linią retoryki.

Propaganda zawsze wykorzystuje środki masowego przekazu. Przykładowo w III Rzeszy było to radio, a obecnie stosuje się ją za pośrednictwem telewizji. Przyszłość propagandy politycznej zapewne należy zaś do Internetu.

Jak skuteczna jest propaganda?

Większość ludzi uważa się za odpornych na przekaz propagandowy (podobnie jak i na przekaz reklamowy prywatnych przedsiębiorstw). Statystycy, socjolodzy, politolodzy oraz psycholodzy są jednak całkowicie zgodni – odpowiedniego przygotowana propaganda jest niezwykle skuteczna.

Przekaz propagandowy nigdy nie opiera się bowiem na racjonalnych przesłankach. Z zasady bazuje on na emocjach oraz na tym, by przekaz dotarł do podświadomości odbiorców. Ludzie zaś nie są w stanie się przed tym „obronić”, zwłaszcza wtedy, gdy przekaz propagandowy jest powtarzany bez przerwy.