Czy podróże w czasie są możliwe?

Wizja podróży w czasie rozpala wyobraźnię i stanowi tło licznych powieści, seriali i filmów sci-fi. Naukowcy do tej kwestii podchodzą z dużo większą ostrożnością, jednak wcale nie odrzucają możliwości podróżowania w czasie.

Co fizyka mówi o podróżach w czasie?

Żadne prawo fizyki „nie zabrania” podróżowania w czasie. Ba, powszechnie uznawane teorie sugerują, że jest to w pełni wykonalne. Teoria względności Einsteina udowadnia, że czas jest względy, a jego upływ można zmieniać, np. przez prędkość poruszania. Fizyka kwantowa dotycząca cząstek w skali miko pokazuje zaś, że przyszłość wpływa na przeszłość, co oznacza, że przynajmniej informacja może przemieszczać się w przeszłość.

Z pewnością jednak ludzkości daleko jeszcze do skonstruowania wehikułu czasu. Konieczna byłoby do tego niezwykle zaawansowana technologia. Obecnie mimo prac wielu naukowców z całego świata, nie ma nawet teoretycznej koncepcji urządzenia, które mogłoby umożliwić podróż w czasie. Obliczenia wskazują np. na to, że do skonstruowania takiego wehikułu czasu potrzebna byłaby nieskończona energia.

Jakie problemy wiążą się z podróżowaniem w czasie?

Tak naprawdę wszyscy ludzie mimowolnie podróżują w czasie w tempie jednej sekundy na sekundę. Może się zaś okazać, że stworzenie wehikułu czasu będzie niemożliwe. Nie brakuje naukowców, którzy sądzą, że pewne nieodkryte jeszcze prawo fizyczne „zabrania” takich podróży.

Dziś zwraca się głównie uwagę na paradoksy związane z podróżowaniem w czasie. W końcu ktoś może odbyć podróż w przeszłość, zmienić historię i sprawić, że… nigdy nie odbędzie podróży w czasie. Taka sytuacja znana jest jako paradoks dziadka. Inni naukowcy twierdzą zaś, że podróż w czasie jest możliwa, ale tylko w przyszłość.